Radyoya girebilmek için aşagıdaki link'e tıklayınız.

Translate

Yann Tiersen - Discography
Yann Tiersen


23 Haziran 1970’te Brest, Brittany, Fransa’da dünyaya geldi. Müzikle küçük yaşlarındayken ilgilenmeye başlayan Tiersen, Rennes, Nantes ve Boulogne gibi birkaç akademide klasik müzik eğitimi aldı. Müzikal kariyeri, aralarında 1998 tarihli Erick Zonca’nın yönetmenliğini yaptığı La Vie Rêvée des Anges, André Téchiné’in çektiği Alice et Martin ve Christine Carrière’in yönetmenliğindeki Qui Plume la Lune? gibi kısa filmler ve oyunlar için yazdığı skorlarla başladı.

Yann Tiersen, ilk albümü "La Valse Des Monstres1995 yılında yayınladı. Ardından "Rue Des Cascades" (1996) ve dünya çapında tanınmasını sağlayan "Le Phare" (1998) albümleri geldi. Çıkardığı "Tout Est Calme" (1999) ve "L'absente"ın (2001) albümleriyle Fransa’da hatrı sayılır bir başarı elde eden Tiersen, 2001 yılında yönetmen Jean Pierre Jeunet’ten teklif aldı. Jeunet, filmi Le fabuleux destin d'Amélie Poulain için onunla çalışmak istemişti ve bu Tiersen için gerçek bir şans oldu. Çünkü filmin ulaştığı uluslararası izleyici kitlesinde ve kazandığı başarıda müziklerinin de payı olmuştu ve akordion, mızıka, piyano ve viyolinle yaptığı bu lirik ve dokunaklı besteler filme çok yakışmıştı. "Amelie", 2002 yılında Yann Tiersen'e 'En İyi Film Müziği' dalında César ödülünü kazandırdı. Ayrıca aynı yıl Dünya Film Müzikleri Ödülleri'nde (WSA) Yann Tiersen 'Yılın En İyi Orjinal Film Müziği' ödülünün de sahibi oldu.

Dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerin ardından Yann Tiersen, 2004 yılında Goodbye Lenin filminin müziklerini yazdı. Ödül geleneği bu filmde de devam etti. Yann, bu defa da Alman Film Ödülleri'nde onurlandırılmıştı. Aynı yıl şarkıcı Shannon Wright’la ortak müzikal çalışmalar içine girdi.

Yann Tiersen yeni albümü "Les Retrouvailles"ı kendisiyle ve notalarıyla baş başa kalmak için çekildiği Quessant adasında yarattı. Albümde Tindersticks’ten Stuart Staples, Jane Birkin, Elizabeth Fraser ve Cocteau Twins gibi müzisyenlerle çalışan Tiersen, özellikle Jane Birkin'in seslendirdiği "Plus d'Hiver" ve Tindersticks'ten Stuart Staples imzalı "A Secret Place" çalışmalarıyla bu albümüyle de göz doldurdu ve olgunlaşmış bir müzikal alt yapı ortaya koydu.

Stiliyle Philip Glass, Erik Satie, Steve Reich, Penguin Cafe Orchestra, Nino Rota ve Mogwai gibi besteci ve gruplarla aynı kategoride görülen ve karşılaştırılan Tiersen, çalışmalarında daktilo vuruşu, saat gibi nesnelerin seslerini de kullanmaktadır. Noir Desir ve Claire Pichet’le de çalışmış olan Tiersen’in canlı performansları da birbirinden farklı bir çizgide seyretmektedir. Değişik enstrümanları birleştirerek ve enstrümanların sınırlarını zorlayarak farklı sesler elde eden sanatçı, bu seslerle de çeşitli doğaçlamalar yapmaktadır. Konserlerinin bir kısmını sanatçı Dominique A’nın eşliğiyle gerçekleştiren müzisyen, son çalışmalarında müziğinde daha sert sesler ve ritmler kullanmaya başlamış, deneysel bir tarza yöneldiğini ortaya koymuştur.

1995 La valse des monstres

1996 Rue des Cascades

1997 Le Phare

1997 et Baestard La_Mancha

1998 Le Cyclope de la Mer

1998 La Vie Des Anges

1999 Tout est calme

1999 Black session

2001 Le fabuleux destin d’Amelie Poulain (BSO)

1995 La valse des monstres

2001 L’ absente

2002 Project Musica Planet

2003 C tait ici [ Disc 1| Disc 2]

2003 Good bye Lenin! (BSO)

2003 On_Aime On Aide

2004 Shannon_Wright

2004 Concierto_en_Cartagena La Mar de Musicas live

2005 Les_Retrouvailles

2005 Muenchen

2006 Tiersen On tour

2008 Tabarly0 yorum: